... все-таки, аналізуючи графічний роман М. Ланцути "Фаетон", його слід віднести не до коміксової культури, а до манги - в тому числі тому, що для української літератури вона має всі шанси стати тим же, чим для японської стала манга "Shin Takarajima" (Новий Острів Скарбів) Тедзуки Осаму.
Її не можна вважати виразно оригінальною, написана була в далекому 1947 р., коли Японія лежала в післявоєнних руїнах, і не ставила якихось захмарних задач - Тедзука просто хотів зіграти із читачем в літературну гру, користуючись для цього багатющим (але маловідомим в Японії) спадком західної пригодницької літератури. Він і не очікував, що японському суспільству "Такарадзіма" так припаде до душі, що поб'є всі бестселери і досягне неймовірних 400 тис. продажів.
Саме по принципу літературної гри збудовано і "Фаетон". Він може читатись мінімум на двох рівнях. Нижній представляє собою повільне розгортання космічної опери - із майже класичним сюжетом, де в уже достатньо стабільній і процвітаючій галактичній цивілізації раптом стається щось таке, що перевертає догори дригом самі основи цивілізації і призводить до подій прямо-таки апокаліптичного масштаба. На більш високому рівні вона читається як весела літературна чехарда, де на кожній сторінці авторка підкидає читачу який-небудь знайомий образ і задерикувато питає "а це пам'ятаєш?", після чого рука сама тягнеться перечитати класику наукової фантастики, перш за все кіберпанку - адже кіберпанкові мотиви тут, хоч і не домінують в сюжеті, але є суттєвим світобудовним елементом.
Наприклад, в сцені дефрагментації пам'яті Тео мені тут же почулась швидка і наповнена вигадливими дисторсіями музика Олів'є Дерів'є із кіберпанківської гри Remember Me, в якій сюжет будується саме на маніпуляції спогадами.
А Протерра, пронизуючий всю Галактику інформаційний простір, нагадала мені кіберпростір з романів Уїльяма Гібсона, який начебто є рукотворним, але при цьому живе своїм життям і навіть дозволяє встановити контакт із інопланетними цивілізаціями.
Галактична цивілізація нагадує то величезне "Місто Тисячі Планет" Люка Бессона, то Гегемонію Людини із "Гіперіона" Дена Сіммонса, то взагалі світ Кордвейнера Сміта, де поряд із людьми живуть модифіковані тварини, яким даровано розум. Розмах цивілізації достойний "Зоряних королів" Едмонда Гамільтона, а серйозність тем, які повільно розгортає перед читачем авторка, достойна "Полум'я над безоднею" Вернора Вінджа.
Це - практично ідеальна літературна гра із читачем, який виріс на західній науковій фантастиці, яка не лише допомагає виразно і яскраво пригадувати колись прочитане, але й надати йому нових барв, за рахунок багатих на деталі ілюстрацій і ретельно розкиданих по тексту загадок і недомовок.
Закінчивши дочитувати другий том, я потягнувся за олівцем - бо кількість недомовок уже почала складатись в певну картинку. Так відкривається іще один шар прочитання - із детальною і логічною світобудовою, яка дозволяє читачеві не лише складати своє власне враження про те, що відбувається за кадром, а й прогнозувати, що може статись в майбутньому і які секрети приховує в собі Протерра. Навіть якщо сама авторка не дасть на це відповіді, їх можна вирахувати і самому, задаючи правильні питання і складаючи своєрідний літературний пазл.
А це уже заявочка не лише власне на графічний роман, а й на цілий сеттінг - з якого можуть вирости наступні книги, рольові та стратегічні ігри, і навіть серіали.
І правда, чому б українському кінопрому нарешті не позбутись "синдрому конвейєра ситкомів" і почати виробляти достойну кінофантастику. Якщо хтось дуже злякається, що ресурсу на спецефекти не вистачить, то я нагадаю - українські студії ігростроя уміють в кінематографічну графіку, а спецефекти класичного уже НФ-серіала "Вавілон 5" і взагалі рисувались аж на одному комп'ютері (правда, це була станція Silicon Graphics, але і часи були двадцятирічної давнини, прогрес давно уже вперед пішов).
"Фаетон" достатньо насичений візуальними і ємними образами, щоб створити цілісну картинку що для гри, що для серіалу, що для повнометражного фільма.
А іще це просто надзвичайно цікава фантастика, а сюжет збудований так міцно і загадково, аби читач не лише із нетерпінням чекав наступних випусків, а й сам взявся на перо.
Додаток А
Світобудовний аналіз циклу "Протерра"
З світобудовної точки світу цикл "Протерра" представляє собою класичну космічну оперу, яка базується на чотирьох основних постулатах:
При цьому уже в другому томі циклу ця модель трохи руйнується, з'являються інфоїди - майже безсмертні істоти (т. 3, стор. 20), які володіють унікальними навичками маніпулювання інформацією, а також - за їх власним визначенням, не мають душі (т. 3 стор. 19). Як показано в третьому томі, інфоїди насправді є проекціями в фізичний простір сутностей, які існують в Протеррі у вигляді ланцюжка копій своєї свідомості (т.3 стор 45). Можна сказати, що інфоїди представляють собою мислячі програми... якби в тому ж третьому томі не постулювалось, що інфоїд - це наслідок останньої стадії протошоку, перевантаження Протоенергією. Тобто, інфоїди - також підвид Homo Sapiens.
В підсумку ми маємо типову "азімовську" Галактику, де панівним видом є люди.
Суттєвою відмінністю від інших авторських світів такого типу є Протерра - кіберпростір, який якимсь чином простягається на всю галактику, одночасно представляє собою транспортний засіб, сховище даних та матеріальних об'єктів, а також величезне "поле боя" між галактичним патрулем-Мерками та галактичними же анархами-Протами. В даному аналізі я використовую слово "анархи", так як Проти не є поганими хлопцями en masse, як показує укладена угода між Мерками та Протами в т. 2 - серед них є кіберпросторові боги (типу Хореса чи Карми), але більшість - це просто люди, які хочуть не просто переміщуватись через Протерру, а досліджувати її глибини**.
Природа Протерри у всіх трьох томах не пояснюється, як і її походження (якщо не рахувати побіжну згадку про якихось Верховних Творців, які її створили), просто показано, як вона виглядає, і дано кілька ключових характеристик, як-то:
Аналіз всіх цих елементів приводить до наступної теорії:
Теорія: насправді Протерра є не штучно створеним простором, а природним феноменом
Базується на так званому "інформаційному парадоксі Стівена Хоукінга", а точніше, його суперечці із іншим спеціалістом по квантовій теорії інформації, професором Джоном Прескіллом. Суть парадокса полягає в тому, що "чорні дири" поглинають не лише світло і матерію, а й інформацію, яку потім знову випромінюють у вигляді так званого "випромінювання Хоукінга". Прескілл вважав, що інформація, яку випромінюють чорні дири, може бути перехоплена, але ми не зможемо її розшифрувати в силу її квантової природи. Хоукінг же вважав, що цю інформацію в принципі неможливо виявити, адже вона переходить в паралельні всесвіти. Ця теорія досі є дискусійною, але як внутрішньосвітове пояснення є практично ідеальним і непротирічним. Тільки йдеться не про паралельний всесвіт, а про Протерру.
Бекбоном (становим хребтом) Протерри в такому випадку є "великі чорні дири", повільне випаровування яких породжує випромінювання Хоукінга, а воно, в свою чергу, формує галактичний інфопростір, який переплітається і накладається на простір фізичний. В такому випадку Протоенергію можна визначити як різницю потенціалів між інформаційним та фізичним просторами. Протоенергія додатня, коли щось переноситься з інформаційного світу в фізичний (далі вона може бути перетворена в матерію), і від'ємна, коли щось переноситься з фізичного світу в інформаційний.
Така теорія також дозволяє пояснити, яким чином об'єкти, створені в Протеррі, можна перенести в простір фізичний - оскільки простори накладаються, можна "перекинути" шматок Протерри в реальний світ, і навпаки - шматок реального світу видрати і перенести в Протерру - це операції, які здійснюються за допомогою мікроскопічних (квантових і субквантових) чорних дір. Операції легко масштабуються: вони абсолютно тотожні як для маленьких речей, так і для цілих планет (так, теоретично навіть цілу планету і цілу сонячну систему можна уволокти в Протерру).
Таким чином, потрапивши до Протерри через квантову чорну діру, в свою чергу, десь всередині її можна створити такий же квантовий прокол, тільки навиворіт, і знову вийти в фізичний простір - але вихід буде уже в іншій просторовій точці (так як фізичний та інформаційний простори накладаються). Саме це і робить Протерру ідеальним транспортним маршрутом. А оскільки в такій моделі інфопростір по факту є сильно викривленим простором-часом, подорожі в ньому будуть практично миттєві.
Найдешевше організувати переміщення через звичайний портал, далі переміщення всередині інфопростору, і вихід через інший портал - саме так формуються піратські стежки. Найскладніше і найдорожче - прокласти спеціальну кротовину, яка складається із "вхідної" і "вихідної" дір, з'єднані туннелем - "маршрут Морріса-Торна" (назва походить від туннеля Морріса-Торна, теоретично можливого миттєвого поєднання двох точок простору-часу). Такий туннель є квантовим зв'язком двох чорних дір, а для хоча б тимчасового розриву цього зв'язку необхідно оперувати кошмарними обсягами енергії - і стільки ж необхідно для його встановлення.
Швидше за все, найбільші і найстарші галактичні магістралі (такі, як Вега-Кассандра - т. 1, стор. 35) - маршрути Морріса-Торна, а решта - просто прокладені стежки по орієнтирам всередині інфопростору. Це пояснює, навіщо потрібні Мерки - вони охороняють саме інфосферні стежки, а також існують на випадок потужної атаки на магістраль - так як значні пошкодження туннеля приводить до дестабілізації чорних дир, на які вона опирається - і відбувається Коллапс, подібний тому, який показано в т. 1., стор. 19.
Також вона пояснює, яким чином узгоджується наявність космічних кораблів та існування Протерри як транспортного засобу. Насправді, принцип у обох один і той самий. Портали Протерри створюються за допомогою мікроскопічних квантових чорних дір, а корабель за допомогою сітки таких же мікро-дір "загортається" в горизонт Шварцшильда і "пропихує себе" через Протерру. Аналізуючи події на Альфаулку 6 (т. 3, стор. 32-37), можна заключити, що в просторі Протерри подібні "пропихування" викликатимуть своєрідну "ударну хвилю" чи "землетрус" - саме тому розвинені цивілізації уникають використання космічних кораблів і за першої можливості від них відмовляються.
"Винайдення" ж Протерри представляло собою успішне створення стійкої штучної чорної діри, яка відкрила дорогу в інформаційний простір. Людям властиво помилятись, і вони вирішили, що і це також їх творіння. Події "Фаетона" за логікою мають призвести до реального усвідомлення людьми, чим є і чим не є Протерра, а також до наступного етапу розвитку людства.